Całe życie i 3 dni po…

  • by

Moja koleżanka zaszła w ciążę. Czy może zażywać żywe kultury bakterii?  Boi się, żeby nie przedawkować. Czy 2 kapsułki AC-Zymes dziennie, to nie za duża dawka dla sześcioletniego dziecka? Biorę bakterie jelitowe od dwóch miesięcy. Jak długo jeszcze?   – Tego typu i podobne pytania otrzymuję dość często.

Mimo, że powiedziano i napisano już na ten temat naprawdę wiele, ciągle jeszcze temat „kulturalnych” (jak lubię je nazywać) bakterii, jest wciąż za mało znany. Żeby łatwiej było sobie pewne zależności uzmysłowić, przedstawię Ci uproszczoną wersję „BŁĘDNEGO KOŁA”, które jest udziałem ogromnej większości ludzi funkcjonujących w krajach tzw. rozwiniętych. Jednym z jego elementów jest właśnie niedostateczna ilość „żywych kultur bakterii”.

 

A co stanie się z toksynami (organicznymi jadami), które wytworzą (w tym przypadku) panoszące się w organizmie grzyby? Jak widzisz na schemacie zaczerpniętym z książki Josefa Jonasa „Zagadki zdrowia”, niestety zostaną zagospodarowane.

Jeśli już mamy świadomość tego, co dzieje się w naszym organizmie, warto wziąć sobie do serca słowa angielskiego lekarza (Edwarda Bacha), który swego czasu napisał:

„CHOROBA NIE JEST okrucieństwem ani KARĄ. JEST tylko korektą, NARZĘDZIEM, którym posłużyła się nasza dusza, aby wskazać na błędy, aby nas powstrzymać przed większymi pomyłkami, które mogłyby spowodować większe szkody. Aby doprowadzić nas na powrót na właściwą drogę, z której nigdy nie powinniśmy zejść.”

W ostatnich latach, pojawia się sporo publikacji na temat dysbiozy, która nie jest niczym innym jak zachwianiem równowagi mikrobiologicznej, będącej pierwszym krokiem w kierunku poważnej choroby. A jak w najprostszy sposób rozszyfrować to słowo?

Jeśli w jelicie nie będzie odpowiedniej ilości właściwych, przyjaznych człowiekowi „żyjątek”, mogących wygrać wojnę z inwazją chorobotwórczych grzybów, oczekiwanie dobrego zdrowia, byłoby zwykłą naiwnością. Skoro przed przegraną są w stanie zabezpieczyć nas „dobre” bakterie jelitowe, to na pytanie: „Jak długo je zażywać?” odpowiem słowami lekarki (specjalista chorób płuc, alergolog) z Lublina, której wykładu miałam swego czasu przyjemność wysłuchać. Powiedziała, m. in.:

– Jak długo?  Żeby tryskać zdrowiem, CAŁE ŻYCIE I … 3 DNI PO! :)

Z życzeniami zdrowia Dorota A. Madejska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *