O bezcennej a niedocenianej l-lizynie cz. 2

  • by

Co jeszcze (prócz czynnika omówionego w cz. 1) sprawia, że borykamy się z niedoborem L-lizyny?

To obróbka termiczna.  Aminokwas, o którym mowa, występuje przede wszystkim w mięsie, jajach, rybach oraz produktach mlecznych. Wszystkie one poddawane są wysokiej temperaturze. To oczywiste szczególnie w przypadku mięsa. Niestety, wysoka temperatura niszczy L-lizynę, która dodatkowo wchodzi w tzw. reakcje Maillarda (odpowiedzialne za powstawanie chrupiącej skórki czy apetycznego zapachu) i jest bezpowrotnie tracona.

Zatem na niedobór L-lizyny mogą być narażeni nie tylko wegetarianie, ale także ludzie, będący na tradycyjnej diecie.

Jakie są konsekwencje niedoboru L-lizyny? Bardzo poważne. Wynika to z faktu, że bierze ona udział w wielu procesach i jest składnikiem wielu substancji biologicznie czynnych. Jest absolutnie niezbędna do wzrostu i rozwoju chrząstki oraz laktacji. Bierze udział w odnawianiu tkanek, wytwarzaniu hormonów i enzymów oraz przeciwciał. Wpływa także na przemianę tłuszczową.

L-lizyna wchodzi w skład:

– Kolagenu. Podstawową rolą L-lizyny, z którą z reguły jest kojarzona, jest budowa kolagenu. A  kolagen to nie tylko jędrna skóra. To również gojenie ran, elastyczność ścian naczyń krwionośnych oraz budowa kośćca i chrząstek. Gdy w pożywieniu brakuje L-lizyny, cierpi cały układ kostno- stawowy i krwionośny. Ponadto należy pamiętać, że prócz L-lizyny, w diecie musi być obecna witamina C. Bez niej włókna kolagenowe nie powstaną. Dlatego w wysokiej jakości suplementach L-lizynie zawsze towarzyszy właśnie ta witamina.

–  L-karnityny. Dzięki temu umożliwia prawidłowe spalanie tkanki tłuszczowej. Co więcej, L-karnityna to silny antyoksydant i antydepresant. Pozytywnie wpływa również na zdolność koncentracji, uczenia się, poprawia refleks a także zwiększa ruchliwość plemników.

– Somatotropiny, czyli hormonu wzrostu. Jego wysoki poziom zwiększa przyrost masy mięśniowej i prowadzi do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej.

 – Galaniny. To związek, który ma niesamowicie szerokie spektrum działania. Wpływa m.in. na wydzielanie hormonów przysadkowych i insuliny, pracę układu nerwowego, przewodzenie impulsów bólowych oraz regulację motoryki przewodu pokarmowego.

Omawiając rolę L-lizyny w organizmie należy zwrócić uwagę na jeszcze dwie jej szczególne właściwości. Otóż  jest ona antyoksydantem, dzięki czemu chroni komórki przed procesami starzenia się i wykazuje działanie antynowotworowe. Jest bezcenna w walce z wirusem opryszczki. Jednak, by terapia przyniosła pozytywny efekt, należy ograniczyć spożycie innego aminokwasu – argininy, który z kolei sprzyja replikacji tego wirusa. Aby zahamować rozwój opryszczki, nie wystarczy ilość L-lizyny obecna w pożywieniu. Suplementacja w tym przypadku jest wręcz nieodzowna.

Ponieważ L-lizyna wpływa na tak wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka, jej niedobory są manifestowane niespecyficznie – zarówno w postaci anemii, jak i poprzez wypadanie włosów, a także rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Inną konsekwencją jej braków jest zahamowanie wzrostu, zanik mięśni a także odwapnienie kości.

L-lizyna powinna być zatem dostarczana osobom na każdym etapie życia i stanie zdrowia. Na przykład kobietom w wieku menopauzalnym pomoże w zachowaniu jędrności skóry i ograniczy ryzyko wystąpienia osteoporozy. Swojego sprzymierzeńca znajdą w niej osoby borykające się z problemami stawowymi. Sięgnąć po nią powinny również odchudzający się, a także ci, u których najmocniejszą stroną nie jest odporność.

specjalista ds. dietetyki, fizjolog żywienia cżłowieka, mgr inż. Ewa Mirkowicz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *