Zdrowe jelita – zdrowy człowiek (nagranie wykładu)

Zdrowie jelit – zagadnienie niby dość prozaiczne. Mimo to, ku (mam wrażenie) zaskoczeniu uczestników szczecińskiego spotkania (odbytego w następnym dniu po obchodach rocznicy odzyskania niepodległości) pozwoliłam sobie na dość niestandardowe wprowadzenie do omawianego tematu.
Otóż, mówiłam o swoich …marzeniach. :) Wiem, że należą do kategorii dość szczególnych, bo dotyczą wolnej, nikomu niepodległej, będącej po stronie pacjenta, uczciwej medycynie.

I choć nie od razu może wydawać się to oczywiste, jest między tymi dwoma rodzajami wolności swego rodzaju analogia. Tak jak kiedyś podzielono tę, o której dziś mówimy NIEPODLEGŁA, na coraz drobniejsze kawałki szatkuje się dziedzinę mającą zajmować się naszym zdrowiem. Czy na pewno najlepszym z wyjść jest takie, by do każdego z naszych organów „dobierał się” ktoś inny? Przy ciągle rosnącej liczbie specjalności medycznych i niewyobrażalnie dużej ilości coraz to nowych leków, wielu z nas przestaje czuć się bezpiecznie.

Dlatego w sferze moich marzeń, obok innych, jest również i to, by solidnie wykształcony lekarz, człowiek o szerokich horyzontach, otwarty na możliwości medycyny naturalnej, mógł ją uprawiać bez narażania się na bolesne konsekwencje, chociażby w postaci ostracyzmu tzw. środowiska. By równoprawną dziedziną z akademicką, stała się u nas niemal nieznana MEDYCYNA ŻYWIENIA.

Na razie niestety daleko nam do ideału, o którym już wiele lat temu mówił nieodżałowany prof. Julian Aleksandrowicz. Medycyna nie jest ani wolna, ani niepodległa, ani suwerenna. Lekarz, który bardziej musi skupiać się na biurokracji (no bo jak inaczej nazwać wypełnianie całego mnóstwa kwitów) aniżeli na samym pacjencie, nie jest wolny. Dlatego, by żyć możliwie długo i w dobrym zdrowiu, musimy działać, w pewnym sensie nawet (jak o tę naszą NIEPODLEGŁĄ) walczyć. A żeby działać, żeby walczyć a w konsekwencji odnosić mniejsze i większe zwycięstwa, potrzebujemy edukacji.
A skoro tak, zapraszam do wysłuchania wykładu przeprowadzonego on-line w miniony wtorek, a będącego powtórzeniem szczecińskiego, z 12. listopada.

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

Część 5

Część 6

Część 7

Część 8

22 myśli na “Zdrowe jelita – zdrowy człowiek (nagranie wykładu)”

  1. Dorotko, bardzo dziękuję Tobie i Darkowi, że mogę uczestniczyć w organizowanych przez Was spotkaniach internetowych. Dziękuję za bezinteresowność i życzliwość. Pani Dorota Ochman w swoim wykładzie pokazała, że nagromadzenie chorób, często o bardzo przykrym przebiegu, tak naprawdę może zacząć się od zwykłego przeziębienia czy anginy, które w niewłaściwy sposób leczone, konsekwentnie niszczą nasz system odpornościowy, a jelita są przecież jego nieodłączną częścią. Wykład był bardzo ciekawy, powiedziany przystępnym językiem. Dziękuję za dzielenie się z nami swoją wiedzą.

  2. Wyjatkowy wykład, bardzo dziękujemy za przedstawienie ważnej i niezbędnej wiedzy w tak jasny i czytelny sposób. Pozdrowienia !

  3. Bardzo podobał mi się wykład, był niezwykle interesujący a przekaz bardzo czytelny. Będę polecała to nagranie wszystkim osobom, które choć trochę interesują się naturalnymi sposobami polepszenia sobie zdrowia bo właśnie od jelit trzeba zacząć. Dziękuję za wybór tematu, bo niby to dla mnie oczywiste ale kolejny raz zacznę od początku, tak porządnie. Tak sobie myślę, że jak chorują kwiaty, od razu mamy na myśli korzenie, sprawdzamy, czy są zdrowe. A przecież nasze jelita to jakby nasze korzenie. :)
    Dziękuję i pozdrawiam, Renata

  4. Wiesia Podlaska

    Witam jak zwykle bardzo serdecznie!

    Tak wiele wspaniałych komentarzy, czy można coś więcej dodać. Otóż tak, osobiście zmagam się z tymi problemami, o których mówiła prelegentka. Gdyby nie moje otwarcie się na medycynę naturalną już w 1997 r., z pewnością byłoby bardzo źle. Kiedy w 2008 r. po raz pierwszy zrobiłam oczyszczanie wątroby wg dr Huldy Regehr Clark, opartej na kuracji ParaProtex`em, następną w 2010 r., za każdym razem był to szok, gdy zobaczyłam co wydaliła wątroba i moje jelita. Po wykładzie p. Doroty w Buchalterze, dokładnie zrozumiałam, dlaczego jest tak wiele chorób, które nie muszą być, wystarczy pozbyć się intruzów i oczyścić cały układ pokarmowy. Właśnie zrobiłam następne oczyszczanie wątroby i jelit. Teraz wiem, że zawsze na wiosnę i jesienią będę robić kuracje oczyszczające… Pani Dorotko, dziękuję za wspaniały wykład, a Dorotce i Darkowi za dostęp do nagrań, które możemy polecać każdemu.
    Dlatego wszystkim baaaardzo serdecznie dziękuję.
    Pozdrawiam, Wiesia.

  5. Byłam na wykładzie Pani Doroty w Szczecinie i z ogromnym zainteresowaniem wysłuchałam go ponownie podczas telekonferencji. Podziwiam i chylę czoła przed osobą, która potrafiła pokonać tyle przeciwności losu. Osobiście cenię ludzi nie za ich telenty, zdobywane pozycje, rozwijaną karierę, ale za pracę szczególnie nad sobą i dla innych ludzi, którzy potrzebują pomocy – taka jest Pani Dorota Ochman. Dziękuję

  6. Dorotko, dziękuję Ci za zaproszenie na szkolenie, które było bardzo ciekawe i pożyteczne. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie Henia

  7. Dziękuję, że mogłam być uczestnikiem tego spotkania. Każdy z nas w kwestii zdrowia jelit ma dużo do zrobienia lecz dalej mało się o tym mówi. Przede wszystkim mało się mówi o osobistej odpowiedzialności za zdrowie – a tu niezbędna jest edukacja. Na tym spotkaniu obie prelegentki wyraźnie to podkreślały. A tak na koniec to ten wykład pokazał, że w każdej trudnej sytuacji zdrowotnej najlepiej sięgnąć po medycynę naturalną, która patrzy na człowieka holistycznie i nie ma działań ubocznych. Pozdrawiam!

    1. Jeśli chodzi o tę osobistą odpowiedzialność, Dorota często powtarza, że „Zdrowie to prezent, który każdy musi zrobić sobie sam.” Zdecydowanie zgadzam się z tym. Tu jednak kłania się potrzeba edukacji, której z pewnością nie służą reklamy. Z wiedzą w zakresie zdrowia jest podobnie jak z prawem. Jego nieznajomość nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Medycyna akademicka (w tym diagnostyka, medycyna ratunkowa) jest bardzo potrzebna, ale do jej zasobów należy sięgać mądrze. Naszym priorytetem powinno być skuteczne zapobieganie chorobom, zwłaszcza tym przewlekłym. Zamiast pocieszać się myślą, że w razie czego zawsze można założyć bypassy, lepiej dbać o swoje ciało tak, by nigdy potrzeba tak poważnej interwencji nie zaistniała (niektórzy zaczynają traktować ten zabieg jako „rutynowy”!). Jednak póki nic nie dolega, mało kto o tym myśli. A kiedy już coś się zadzieje, wtedy robi się wszystko, by szybko pozbyć się problemu. W końcu od czego są leki chociażby przeciwbólowe! Niestety mało kto bierze pod uwagę to, że w dłuższej perspektywie konsekwencje takich działań bywają okrutne.

  8. Jestem pełna uznania dla Pani Doroty Madejskiej-organizatorki wszystkich wspaniałych wykładów w Szczecinie w „Buchalterze”, jak również wykładów przez telekonferencje. Te ostatnie mogą być oglądane i słuchane przez osoby z różnych miejscowości. Tak było z ostatnim wykładem, którego temat brzmiał „Zdrowe jelita-zdrowy człowiek”.Ja uczestniczyłam w w/w wykładzie w „Buchalterze” i byłam zauroczona jego tematyką jak i prelegentką-Panią Dorotą Ochman. Z ogromną radością przyjęłam wiadomość, że wykład ten będzie powtórzony przez telekonferencję. Powiadomiłam wielu moich znajomych i odpowiednio ich zachęciłam do uczestniczenia. Oczywiście byli obecni na w/w telekonferencji i nie mieli słów pochwały dla tematyki i organizacji takich spotkań. Stwierdzili, że zdobyli ogromną wiedzę, o której wcześniej nie mieli pojęcia, tzn.że dieta odgrywa tak ważną rolę w zdrowiu człowieka. Chylę czoła przed Panią Dorotą Ochman, która potrafiła dźwignąć się z tylu chorób i tak chętnie dzieli się swoimi przykrymi doświadczeniami zdrowotnymi z innymi ludźmi, aby im pomóc, dostarczyć ogromnej wiedzy z zakresu żywienia, a tym samym ostrzec nas przed wieloma chorobami związanymi z nieodpowiednim żywieniem.
    Życzę dużo zdrowia i bardzo dziękuję za wiedzę. Jadwiga Gromada

    1. Dorota jest osobą absolutnie niezwykłą. Najlepiej wiedzą to ci, którzy trafiają do niej na terapię. W swojej walce o powrót do zdrowia przeszła tak wiele, że teraz potrafi zrozumieć każdego kto szuka pomocy. Jeśli w drzwiach jej gabinetu staje osoba wycieńczona, u kresu sił, to ona w tym człowieku widzi siebie sprzed lat. Całą sobą czuje to co ten człowiek przeżywa. Potrafię to sobie wyobrazić, ponieważ widzę co dzieje się z kimś kto do mnie trafia z migreną. W trakcie rozmowy przygnębiona twarz się rozjaśnia i niemal za każdym razem słyszę to samo: wreszcie ktoś rozumie o czym mówię. A jak nie rozumieć jeśli się przez to przeszło.

  9. Rewelacyjny wykład! Wielki ukłon w stronę prelegentki, która w bardzo jasny i prosty sposób pokazała jak ważne w życiu człowieka są jelita. Uwielbiam wykłady, gdzie wiedza poparta jest życiowym przykładem i doświadczeniem. Informacje obowiązkowe dla każdego. Będę polecał nagranie wszędzie gdzie tylko można. :)

  10. Świetny pomysł by akurat ten webinar był tutaj dostępny jak to się mówi ,,pod ręką,, .Wszak wszystko zaczyna się w jelitach. ;) Pani Dorota Ochman niezwykle przystępnie objaśniła przyczyny i skutki problemów jelitowych, podpierając się własnym doświadczeniem. Tak to już jest, że mocno przemawia wykład kogoś kto osobiście przeszedł jakieś rozchwianie zdrowotne. Dziękuję serdecznie za przekazane wskazówki i zalecaną czujność bo nigdy nie wiadomo co czai się w kupowanym przez nas pożywieniu.
    Pozdrawiam. :)

    1. Właśnie najbardziej problematyczne bywa to, co jak zgrabnie ujęłaś „czai się” w pożywieniu. Sięgamy po to, co przynajmniej teoretycznie powinno nas odżywiać, nie mając pojęcia jakim procesom technologicznym zostało poddane. Warto czasami porozmawiać z ludźmi, którzy pracują, bądź pracowali przy produkcji żywności, np. na holenderskich plantacjach warzyw. Z przerażenia włos na głowie się jeży, ale ta świadomość jest potrzebna.

  11. Wspaniały wykład, podziwiam Ciebie Dorotko, że potrafisz znaleźć osoby, które w tak wiarygodny sposób potrafią przedstawić, wydawałoby się dla nas „Calivitańczyków” już znane tematy. Serdeczne dzięki, że udostępniłyście wykład bezinteresownie dla wszystkich. Mam nadzieję, że posłuchają go moje „alergiczne” dzieci i zastanowią się nad pochodzeniem swoich problemów.

    1. Zosiu, dziękujemy za uznanie. Cóż zyskałybyśmy rezerwując tę wiedzę tylko dla „swoich”? Uważam, że im więcej osób pozna te najbardziej podstawowe zależności i je zastosuje, tym nasze społeczeństwo będzie zdrowsze, a tym samym szczęśliwsze. Wtedy zyskamy wszyscy. Zdecydowanie jestem za dzieleniem się wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *